Zgłoszenie błędu
w opisie rośliny:
Żywotnikowiec -Thujopsis

Dołącz plik (np zdjęcie rośliny):
Zgłaszający:

Regulaminu

zamknij

Żywotnikowiec -Thujopsis

Rodzina: Cyprysowate (Cupressaceae)
Gatunek: japoński (dolabrata)
Odmiana: ‘Variegata’
Żółte Zielone Słoneczne Piaszczysto-gliniasta Kwaśne - ph < 5,5 Gleba wilgotna > 5m
ZOBACZ INNE
OPIS
Żywotnikowiec pochodzi z Japonii. To duże drzewo o liściach przekształconych w ciasno nachodzące na siebie łuski, z wierzchu są kremowo-zielone i błyszczące, a pod spodem na każdej łusce znajduje się biała plamka. Jesienią rodzi zielone małe szyszki, które z czasem brązowieją. Idealnie nadaje się do sadzenie w dużych ogrodach lub na żywopłoty. Wymaga wilgotnej, kwaśnej i przepuszczalnej gleby. Te stożkowate, gęste rośliny dorastają do 30 m wysokości. Wysokość i szerokość 15 m x 1 m.
PROBLEMY
Przeważnie nie występują.

PIELĘGNACJA
Żywotnikowiec sadzimy wiosną na stanowiskach dobrze nasłonecznionych (odmiany pstre) lub częściowo zacienionych (odmiany zielone) w żyznej, przepuszczalnej, ale wilgotnej glebie. Roślina bardzo wrażliwa na niskie temperatury i suszę. Ze względu na wymagania klimatyczne drzewo jest rzadko spotykane w Polsce. Wskazane lekkie przycinanie. Nie należy formować.
ROZMNAŻANIE
Rozmnażamy od jesieni do początku lata przez pobranie półzdrewniałych sadzonek, które następnie ukorzeniamy w mieszance grubego piachu i torfu w proporcji 1/1. W czasie ukorzeniania należy obficie podlewać.
Podziel się z innymi